Co to jest ta fasada wentylowana?
Fasada wentylowana jest to system ocieplenia i wykończenia ścian budynku, składający się z podkonstrukcji, materiałów izolacyjnych (najczęściej wełna mineralna), okładzin elewacyjnych i elementów uzupełniających takich jak listwy czy łączniki mechaniczne. Fasady wentylowane można stosować zarówno w nowych budynkach, jak i tych termomodernizowanych.
System fasad wentylowanych polega na tym, iż materiał izolacyjny najczęściej wełna mineralna z welonem szklanym jest mocowana do ściany, a na konstrukcję nośną podwiesza się okładzinę zewnętrzną np. w postaci paneli aluminium lub z kompozytu HPL. Okładzinę zewnętrzna montuje się na Konsolach, które to najczęściej wykonane są z aluminium, stali lub drewna zależy to od rodzaju okładziny elewacyjnej. Między materiałem izolacyjnym, a okładziną elewacyjną pozostawia się szczelinę wentylacyjną najczęściej minimum 1,5 cm, w której przepływa powietrze. Przepływ powietrza zachodzi z dołu do góry. Powietrze nagrzewa się, zbiera wilgoć i uchodzi górnym otworem. W ten sposób konstrukcja pozostaje sucha a dzięki cyrkulacji powietrza wełna mineralna nie nagrzewa się zachowując swoje parametry cieplne także podczas upałów. To podnosi izolacyjność budynku w miesiącach ciepłych, ale także zimą co prowadzi do oszczędności w ilości zużywanej energii do chłodzenia i grzania budynku.
Jakie zalety ma fasada wentylowana ?
• Zapewnia ochronę ściany przed warunkami zewnętrznymi
• Zapewnia doskonałą trwałość
• Systemy fasad wentylowanych pomagają osiągnąć idealną równowagę termiczną.
• Przestrzeń powietrzna między panelami elewacyjnym a izolacją termiczną gwarantuje efektywne odprowadzanie wilgoci i ciepła w miesiącach gorących.
• Można wykonać go zgodnie z każdym ze standardów energetycznych budynków
• Stanowią dodatkową izolację akustyczną
• Są łatwe w demontażu.
Jaka wełna mineralna do fasady wentylowanej ?
Według naszej opinii jako warstwa izolacyjna najlepiej się sprawdzi wełna mineralna/skalna. To gwarancja bezpieczeństwa dla osób przebywających w budynku, gdyż jest to doskonała ochrony termiczna, akustyczna i ogniowa klasa niepalności A1. Co bardzo istotne zalecamy, aby stosować wełnę skalną z fabryczną wiatroizolacją z welonu szklanego, np. Petralana Petravent-LV współczynnik lambda 0,034 W/mk produkt ten jest najlepszym wyborem biorąc pod uwagę cenę do jakości. Jeśli zależy nam na wyborze najcieplejszej wełny do fasady wentylowanej będzie nim na polskim rynku Isover Super-Vent Ultra z współczynnikiem lambda 0,031 W/mK. A jeśli stosujemy wełnę mineralną / skalną bez fabrycznie przyklejonego welonu należy dodatkowo na warstwę izolacyjną zamocować wiatroizolacje np. w postaci specjalnie przeznaczonych membran. Przykładem takiego produktu jest np. Rockwool Ventirock o współczynniku lambda 0,035 W/mK. Taki zabieg jest konieczny ze względu na fakt, ciągłego przepływu powietrza pomiędzy izolacją termiczna a okładziną zewnętrzną. To zjawisko przepływu powietrza może powodować wywiewanie włókien wełny mineralnej co w konsekwencji będzie skutkowało pogorszeniem izolacyjności takiej przegrody.
Ścianę elewacyjną wykańcza się okładziną zewnętrzną. Do wyboru jest wiele materiałów, różniących się nie tylko estetycznie, ale też walorami użytkowymi, bezpieczeństwem ogniowym czy ciężarem. Poniżej podajemy kilka przykładów.
Płyty HPL - (high pressure laminates) to inaczej duroplastyczny laminat wysokociśnieniowy, na bazie włókien celulozowych (sam rdzeń) i podwójnie utwardzonych żywic termoutwardzalnych w warstwach wierzchnich z wykończeniem aluminiowym.
Okładziny metalowe - produkowane są w postaci blach stalowych, powlekanych, aluminiowych, , tytanowo-cynkowych, miedzianych, ze stali corten (Stal Corten to specjalny rodzaj stali odporny na korozję, który pod wpływem warunków atmosferycznych pokrywa się warstwą patyny, chroniącą materiał i nadającą mu unikalny wygląd) lub ze stali nierdzewnej.
Okładziny kamienne z cała gamą produktów takich jak np. wapienie czy marmury, które to uznawane są za najbardziej prestiżowe rozwiązania elewacyjne.
Okładziny ceramiczne które to produkowane są w szerokiej gamie formatów, kształtów, barw i faktur.
Okładziny z płyt kompozytowych, które także dają szeroki wybór formatów, kształtów oraz barw i efektów imitujących drewno, beton i wiele innych.
Okładziny z płyt elewacyjnych włókno-cementowy barwiony w masie. Wyrazista, surowa struktura kompozytu, składającego się z cementu, celulozy i minerałów wzmocnionych charakterystyczną i widoczną osnową.
Deska drewniana – Fasady wentylowane tradycyjnie używana jest wełna pod deskę drewnianą dają wiele możliwości wykończenia budynku od wizualizacji skandynawskiej po wizualizację tradycyjnej wiejskiej chaty.
Czy warto rozważyć zastosowanie elewacje wentylowaną ?
Okładzin na elewację wentylowane jest cała gama, wełna do fasady wentylowanej także występuje w różnych gęstościach z welonem szklanym i bez niego. Każda okładzina występuje w ogromnej liczbie kolorów, faktur, możliwości zastosowania, montażu. Można stworzyć budynki o charakterze nowoczesnym, ponadczasowym, surowym lub wręcz odwrotnie przytulnym, o wyglądzie surrealistycznym, zawsze jednak są to budynki wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, zauważalne i wyróżniające się.
Dodatkowym atutem elewacji wentylowanych jest fakt, że nie wymagają one dodatkowej obsługi w trakcie eksploatacji budynku zapewniają doskonałą izolację akustyczną i termiczną, zapewniają szybką wymianę uszkodzonych fragmentów elewacji. Ponadto konstrukcja budynku jest dłużej w dobrym stanie, ponieważ odprowadzane na bieżąco wilgoć i gorące powietrze nie wpływają na korozję materiałów budowlanych i dociepleniowych. Nowoczesne elewacje wentylowane to rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i efektywność energetyczną. Dzięki szerokiej gamie opcji okładzin i możliwości ich łączenia, ściany osłonowe pozwalają tworzyć unikalne nieruchomości i zwiększać atrakcyjność komercyjną budynków.