
Modernizacja elewacji – czy warto ją wykonać?
06.06.2025
Bardzo często udoskonalenie cieplne elewacji, polega na wzmocnieniu izolacji termicznej budynku a co za tym idzie poprawie efektywności energetycznej, a to znacząco zwiększa komfort funkcjonowania użytkowników.
Dlaczego warto przeprowadzić ocieplenie elewacji budynku?
Ważnym aspektem modernizacji cieplnej elewacji jest poprawa komfortu termicznego wewnątrz budynku. Dzięki lepszej izolacji termicznej, poprzez zastosowanie odpowiedniego materiału jak styropian czy wełna mineralna, elewacja staje się barierą dla nieprzychylnych warunków atmosferycznych. W okresie zimowym zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do wnętrza, znacząco ograniczając utratę ciepła w pomieszczeniach. W okresie letnim chroni przed nagrzewaniem się budynku, co z kolei przekłada się na utrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz. Dzięki temu mieszkańcy budynku mogą cieszyć się optymalnym komfortem termicznym przez cały rok. Bardzo istotnym powodem by przeprowadzić taka modernizację jest oszczędność energii i redukcja kosztów eksploatacyjnych. Nieszczelna, słabo ocieplona elewacja jest jedną z przyczyn utraty ciepła w budynku. Nieszczelności powodują, że ciepło wydostaje się na zewnątrz. To z kolei sprawia, że powstaje konieczność ciągłego ogrzewania, zwłaszcza w okresie zimowym, a Twoje rachunki rosną. Modernizacja cieplna elewacji, poprzez zastosowanie odpowiednich izolacji termicznych jak styropian elewacyjny lub wełna fasadowa, a także tynków i farb, skutecznie redukuje straty ciepła, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynku. W rezultacie rachunki za energię mogą ulec znacznemu obniżeniu, co stanowi istotne oszczędności dla właścicieli lub użytkowników budynku. W okresie letnim dobrze zaizolowane ściany budynku, chronią nasze pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, bez konieczności stosowania klimatyzacji, co także znacząco obniża koszty eksploatacyjne.
Modernizacja cieplna elewacji ma również pozytywny wpływ na środowisko. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych (styropian, XPS czy wełna mineralna) spełniających wyśrubowane normy, prowadzi do redukcji zużycia energii, ogranicza emisję dwutlenku węgla, a także innych substancji szkodliwych do atmosfery. A zatem przyczynia się do zmniejszenia naszego śladu węglowego i ochrony klimatu. Jest to także ochrona dla nas i dla naszych bliskich, gdyż nie jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji. Fachowo wykonane ocieplenie elewacji także podnosi wartość budynku i same walory estetyczne naszego otoczenia.
Warto również zauważyć, że ocieplenie fasady może być wspierane przez różne programy i dotacje rządowe. Programy dofinansowania termomodernizacji domu umożliwiają obniżenie kosztów, co sprawia, że jest ona bardziej dostępna i opłacalna dla właścicieli budynków. Jednym z takich programów jest program czyste powietrze.
Nie ma mowy o modernizacji cieplnej elewacji bez systemu ociepleń. Producenci chemii budowlanej oferują ogromny wybór systemów ociepleń opartych o styropian fasadowy czy o wełnę elewacyjną pod tynk. W systemach tych znajdują się także komponenty takie jak grunty, kleje tynki. Wśród systemów ociepleń opartych o styropian są takie, które umożliwiają ocieplanie elewacji już wcześniej ocieplonych styropianem bez konieczności zrywania i utylizowania starych warstw. Systemy ociepleń stosowane wraz z odpowiednio do nich dobranymi produktami uzupełniającymi tworzą efektywną izolację termiczną elewacji, przyczyniając się do redukcji strat ciepła i oszczędności energetycznych. Polecamy wybierać przebadane i sprawdzone systemy ociepleń, ponieważ takie działanie daje nam gwarancje właściwie dobranych, współpracujących ze sobą produktów na długie lata.
To tylko kilka argumentów, które pomagają nam odpowiedzieć na pytanie czy warto wykonać modernizację elewacji. Modernizacja cieplna elewacji to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Oszczędność energii, redukcja kosztów eksploatacyjnych, poprawa komfortu mieszkańców, ochrona środowiska i estetyczne odnowienie budynku. Tych argumentów jest zapewne wiele, wiele więcej. Poniżej podajemy kilka produktów z naszej oferty, które można wykorzystać do izolacji elewacji:
Frontrock Super – To wełna elewacyjna produkowana przez firmę Rockwool. Posiada utwardzoną powierzchnię, która poprawia odporność elewacji na uszkodzenia. Wełna mineralna Frontrock Super posiada współczynnik lambda na poziomie 0,036 W/mK oraz klasę niepalności A1 co czyni ją całkowicie niepalną. Doskonały wybór do ocieplenia elewacji, które są narażone na uszkodzenia.
Fasoterm 35 – Wełna fasadowa produkowana przez firmę Isover. Posiada bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej lambda 0,035 W/mk co czyni ją dobrą alternatywą dla innych produktów tego typu. Wełna mineralna jest całkowicie paroprzepuszczalna przez co jest często stosowana podczas ocieplenia starszych budynków, które przez słabsze izolacje przeciwwodne są bardziej narażone na wilgoć.
Petrafas 34 – Wełna mineralna marki Petralana. Sprawdzony materiał jako wełna fasadowa. Najlepszy dostępny współczynnik przenikalności cieplnej lambda 0,034 W/mk dostępny na polskim rynku oraz korzystna cena powodują, że jest to częsty wybór jako ocieplenie elewacji domów jednorodzinnych.
Powiązane produkty