Zarys historyczny

Jednorodzinne budownictwo drewniane, mamy tu na myśli domy szkieletowe w Polsce, sięga okresu powojennego. Jednym z kluczowych aspektów wymagających jak najszybszego rozwiązania w zrujnowanej Polsce było wybudowanie mieszkań. W dniu 1.12.1946 r. powołano Biuro Budowlane Przemysłu Węglowego, którego głównym celem było nadzorowanie nad budownictwem mieszkaniowym, w tym nad organizacją budownictwa tzw. domków fińskich. Domy te dziś są zabytkiem architektury. Domy fińskie to typ drewnianego, prefabrykowanego budynku jednorodzinnego. Osiedla takich domków szczególnie chętnie budowano w miejscach, gdzie brakowało mieszkań dla robotników głównie na Górnym Śląsku, ale nie tylko. Brak drewna a zwłaszcza drewna suchego, zniszczone fabryk, skłoniło ówczesne władze do zamówienia i sprowadzenia dla przemysłu węglowego z zagranicy prefabrykowanych drewnianych domków. Domki te sprowadzano głównie z Finlandii – stąd ich popularna i przyjęta potocznie nazwa. Pierwszą budowę rozpoczęto w dniu 5.05.1947 r. na osiedlu górniczym w Miechowicach. Z Finlandii nie sprowadzano całkowicie gotowych domów, a tylko szkielet konstrukcyjny budynku od parteru do konstrukcji dachowej, wraz z kompletną stolarką. Przez pewien okres Polska była jednym z największych importerów prefabrykowanych domów mieszkalnych. Współcześnie na Górnym Śląsku jest największe skupisko zachowanym oryginalnych, choć często zmodyfikowanych przez użytkowników domów fińskich.

Technologia

Technologia szkieletowa to jeden ze sposobów konstrukcji domu. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, także w Kanadzie, Norwegii czy Niemczech. W Polsce znajduje coraz więcej zwolenników, którzy w tej technologii wznoszą nie tylko domy letniskowe, ale całoroczne. Inwestorzy decydując się na dom szkieletowy stawiają przede wszystkim na ekologię, energooszczędność, ekonomikę, ale i szybkość budowy. Dom szkieletowy wznoszony jest na tradycyjnym, betonowym fundamencie. Poszczególne komponenty wykonywane są w halach produkcyjnych i przywożone gotowe na plac budowy. Są łączone przy pomocy specjalistycznych mocowań. Ta technologia powoduje, że dom powstaje w krótkim czasie, niezależnie od pory roku. Zewnętrzne ściany okłada się elementami drewnianymi, tynkuje, pokrywa płytkami klinkierowymi. Z zewnątrz dom szkieletowy wyglądem często zbliżony jest do tradycyjnego, murowanego budynku.

Wady i zalety domów w konstrukcji szkieletowej

Domy w technologii szkieletowej mają, zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najważniejsze wady i zalety domów budowanych w technologii szkieletowej.

Zalety domów szkieletowych:

   • Szybka realizacja inwestycji

   • Dowolność wykończenia elewacji

   • Korzystny mikroklimat

   • Dobra izolacyjność cieplna i akustyczna

   • Estetyka i styl

   • Trwałość

Wady domów szkieletowych:

   • Ograniczone rozpiętości stropów

   • Niemożność budowy etapami 

   • Są atrakcyjnym kąskiem dla gryzoni czy korników bez zastosowania właściwych impregnatów i materiałów.

Materiały do budowy domów szkieletowych

Przy doborze materiałów na dom szkieletowy uwzględnia się wiele kryteriów takich jak ciężar, wytrzymałość mechaniczna na zginanie, rozciąganie czy ściskanie, przewodzenie cieplne, higroskopijność, czy odporność na niesprzyjające czynniki zewnętrzne - zmiany temperatur, wilgoć, grzyby czy szkodniki. Jest to szczególnie ważne, ze względu na specyfikę technologii. Najczęściej wybierane jest drewno świerkowe, sosnowe czy modrzewiowe jednak to konkretne to dobry ale drogi materiał. Przede wszystkim drewno powinno spełniający kilka bardzo ważnych kryteriów:

   • klasa C24 – każde drewno używane do budowy szkieletu budynków, konstrukcji dachów, stropów i ścian powinno spełniać normę C24. 

   • lite lub klejone – najbardziej popularne drewno używane do budowy domu drewnianego szkieletowego to drewno lite w klasie C24.

   • suszone – drewno jest suszone w odpowiednich warunkach.

   • strugane – każda strona jest strugana.

Dodatkowo będziemy potrzebowali, izolację cieplną (wełnę mineralną), folię paroizolacyjną i wiatroizolację, a także poszycie elewacyjne. Wewnątrz do konstrukcji ścian najczęściej stosowane są płyty gipsowo-kartonowe, często zastępowane przez płyty gipsowo-włóknowe. Do ocieplenia domu szkieletowego, najlepiej sprawdzi się wełna skalna, która doskonale sprawdza się jako izolacja w domach szkieletowych jako izolacja cieplna, akustyczna i ognioochronna polecani przez nas producenci to Rockwool i Petralana. Wełna szklana to także dobry wybór posiada właściwości paroprzepuszczalne jak i izolacyjne możliwa lambda dla tej wełny mineralnej to nawet 0,030 W/mk. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie wełna Knauf insulation i Isover.

Produkty polecane i sprawdzone przez klientów izosfera.pl

Rockwool Rockmin Plus – Wełna renomowanej marki z lambdą 0,037 W/mK i gęstości 31 kg/m3 w klasie niepalności A1. Parametry te potwierdzają, że to idealny ekonomiczny wybór wełny od tego producenta do ociepleń konstrukcji drewnianych nadaje się także jako wełna na poddasze.

Petralana Petralight H – Wełna mineralna od polskiego producenta. Współczynnik przenikania ciepła dla tego produktu to 0,035 W/mK gęstość 45 kg/m3 co nadaje płycie odpowiedniej sztywności i pozwala idealnie dopasować wełnę do przestrzeni pomiędzy belkami konstrukcji drewnianych. Wełna Petralight H nadaje się do wypełnień konstrukcji drewnianych oraz jako wełna pod deskę drewnianą.

Isover Super Mata Plus – Wełna szklana w rolce o świetnych właściwościach izolacyjnych współczynniku lambda 0,032 W/mK. Dzięki wymiarom maty z wełny mineralnej, które wynoszą 300 cm x 120 cm x 15 cm (Długość różni się od grubości wełny) pozwala uzyskać mniej odpadów i mostków termicznych podczas montażu.

W ofercie posiadamy również materiały izolacyjne takie jak styropian i styrodur (xps), które można zastosować jako ocieplenie fundamentów czy ocieplenie płyty fundamentowej. Skontaktuj się z nami, opisz, krótko na czym ci zależy i czego wymagasz od izolacji, a specjaliści izosfera.pl znajdą produkt dla Ciebie.

Obecne domy w konstrukcji szkieletowej

W konstrukcji szkieletowej wznosi się domy parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym. Projekty pozwalają na wiele możliwości aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Decydując się na budowę w tej technologii trzeba zwrócić szczególną uwagę aby były spełnione wysokie standardy budowy i projektowania. Domy muszą wytrzymać silne wiatry, śniegi i zmienne temperatury i wilgotność. Jeśli nie będą odpowiednio zbudowane, mogą pojawić się problemy z wilgocią czy trwałością.

Podsumowując, decyzja o budowie domu szkieletowego powinna być dokładnie przemyślana. Bez względu na wybraną metodę budowy, ważne jest, aby dom spełniał oczekiwania jego mieszkańców. Budowa domu to inwestycja na długie lata, więc dokładne rozważenie wszystkich aspektów jest kluczowe dla osiągnięcia zadowolenia. Przede wszystkim istotne jest, aby wybrać doświadczonych wykonawców i projektantów, którzy potrafią dostosować technologię domów do specyficznych wymagań polskiego klimatu i naszych potrzeb. Na pewno domy szkieletowe stanowią atrakcyjną opcją dla osób rozważających budowę własnego domu. Mają wiele zalet, które warto rozważyć podejmując ostateczną decyzję.