Ocieplenie stropu oddzielającego pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych wełną skalną to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, a także na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu życia. Obecnie garażowy system ociepleń związane są przede wszystkim ze stropem, a zadaniem takiego systemu jest stworzenie dodatkowej warstwy chroniącej przed zimnem kondygnacje powyżej. Oczywiście walory estetyczne wykończonych sufitów nie są bez znaczenia, ponieważ ocieplenie stropu garażu czy ocieplenie piwnicy poprawia wygląd i nadaje równomierny charakter powierzchni.

Jaki materiał będzie najlepszy do ocieplenia stropu ?

Najlepszym rozwiązaniem do ocieplenie stropu garażu czy piwnic jest wełną mineralna może to być wełna szklana tak jak i wełna skalna. Zastosowanie wełny jako izolatora jest korzystne, ponieważ jest to materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, jest odporny na wilgoć, pleśń i inne czynniki biologiczne, a także jest niepalny, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Obecnie producenci wełny skalnej i wełny szklanej dostarczają wiele rozwiązań, które można zastosować w takich miejscach. Są to między innymi lamele, często fazowane, a nawet gruntowane fabrycznie np. produkt firmy Petralana Petralamela FG czy Rockwool Stroprock G. Jako izolacja stropu garażu sprawdzają się płyty z wełny mineralnej pokryte fabrycznie welonem szklanym, które dodatkowo podnoszą estetykę takiego rozwiązania. W tym przypadku może być zastosowana wełna skalna np. Petralana Petratop ale także wełna szklana np. Isover Stropmax. Natomiast producenci chemii budowalnej oferują całą gamę systemów ociepleń z produktami takimi jak kleje, grunty, tynki i farb i co nie jest bez znaczenia bardzo często są to systemy w klasie reakcji na ogień A1, czyli nie palne i nierozprzestrzeniające ognia co ma ogromne znacznie, kiedy garaż jest użytkowany także przez samochody elektryczne.

Jakie funkcje spełnia ocieplenie stropu. Dlaczego wełna mineralna niepalna jest tak ważna ?

Izolacja w systemach garażowych spełnia trzy funkcje: ochrony przed ubytkiem ciepła, ochrony przed hałasem oraz przed rozprzestrzenianiem się ognia, wełna mineralna spełnia wszystkie te wymagania. Wszystkie te przypadki regulowane są przepisami prawa budowlanego. Ocieplenie piwnic i garaży jest wymagane normami obowiązującymi dla: budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, stałego lub czasowego przebywania osób posiadających piwnice, garaże oraz pomieszczenia oddzielające część ogrzewaną od nieogrzewanej, wszystkie nowo powstałe oraz modernizowane budynki w zakresie stropów. 

Ogólna instrukcja montażu.

Uwaga! Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia montażowe, szczegółów montażowo-wykonawczych należy szukać u systemodawców lub producentów wełny mineralnej.

Płyty lamelowe np. Petralana Petralamela FG z wełny skalnej przykleja się bezpośrednio do spodniej części stropu za pomocą kleju, który jest dedykowany specjalnie do tego celu. Płyty (nie lamele) z wełny mineralnej, np. Rockwool Frontrock Super należy dodatkowo zakołkować, do tego celu należy użyć dedykowanych łączników mechanicznych. Podłoże stropu musi być twarde, równe, suche, nośne oraz wolne od tłuszczu, smaru czy kurzu. Niektóre podłoża będą wymagały dodatkowego zagruntowania przed przystąpieniem do klejenia płyt czy lameli z wełny mineralnej. Po odpowiednim przygotowaniu kleju (zgodnie z instrukcją) trzeba rozprowadzić pierwszą warstwę kleju na całej powierzchni tylnej strony płyt z wełny skalnej za pomocą stalowej pacy. Tak aby klej wniknął w głąb wełny, pozostawiając na powierzchni płyt warstwę kleju o grubości 1-2 mm. Po czym nakładamy drugą warstwę kleju za pomocą pacy ząbkowanej 10 x 10 mm na całej tylnej powierzchni płyty. Następnie przytwierdzić płyty lamelowe z wełny mineralnej do spodniej strony stropu betonowego w taki sposób, aby uniknąć przerw pomiędzy płytami lub wyciśnięcia nadmiarowej ilości kleju (dla każdej izolacji szczelność to jedna z kluczowych rzeczy, o które musimy zadbać) Płyty lamelowe z wełny mineralnej należy układać na mijankę, z przesunięciem o połowę długości względem sąsiedniego rzędu chyba, że systemodawca lub producent płyt z wełny ma inne wytyczne. Po związaniu kleju, fabrycznie zagruntowane płyty z wełny mineralnej można pokryć natryskowo tynkiem lub farba do tego przeznaczoną.

Podsumowanie

Ocieplanie stropu, szczególnie gdy jest on częścią konstrukcji domu, jest kluczowym aspektem podnoszenia efektywności energetycznej całego budynku. Kluczowe jest wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, które zapewniają izolację termiczną i ochronę przed stratami ciepła. Odpowiednia grubość wełny do izolacji, gwarantuje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również ochronę konstrukcji przed wilgocią. Ocieplenie garażu i ocieplenie piwnicy jest więc inwestycją, która przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowania, a także przynosi długoterminowe korzyści finansowe.