Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Jest bezpieczny w stosowaniu, lekki ma niski współczynnik przewodzenia ciepła i podlega recyklingowi, a stosunek ceny do spodziewanych korzyści sprawia, że to właśnie ten materiał stosowany jest najczęściej w ociepleniach domów i inwestycji kubaturowych. Jaka jest różnica i czy w ogóle jest jakaś różnica pomiędzy styropianami białym, szarym i tzw. dalmatyńczykiem. Postaramy się nieco przybliżyć te materiały izolacyjne w poniższym poradniku.
Jak produkuje się styropian?
Podstawowym składnikiem styropianu jest styren, który powstaje po przetworzeniu ropy naftowej. Jest on mieszany z porotwórczym gazem, a także wodą. W taki sposób powstaje polistyren, który trafia do fabryk produkujących styropian jako twarde kulki o średnicy od 0,5 do około 2,5 mm. Styropian EPS jest tworzony przy spienieniu granulek, które następnie zostają połączone w postać bloku. W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości do różnych zastosowań. Po wysezonowaniu blok można pociąć na płyty mające określony wymiar. Standardowe płyty są produkowane w wymiarach 500×1000 mm i o grubości od 10 do 500 mm, ich powierzchnia jest porowata. To, z czego robi się styropian, wykorzystując proces chemiczny, jest osiągnięciem chemika Hermanna Staudingera, który za pracę nad takimi tworzywami otrzymał w 1953 roku nagrodę Nobla.
Rodzaje styropianu pod kątem koloru.
Biały styropian
Biały styropian chyba najbardziej popularny, w zależności od producenta posiada współczynnik przewodzenia ciepła w granicach 0,035 W/mK. Osiągnięcie takich samych walorów ocieplenia elewacji jak w przypadku szarego wymaga zastosowania grubszej warstwy. To wprost przekłada się na większe odpady, długości kołków, a także głębsze ościeża (węgarki) i obróbki blacharskie. Biały styropian posiada jedną zaletę - jest po prostu łatwiejszy w użyciu. Wybacza błędy w montażu. Biały styropian odbija słońce. Dzięki temu jego powierzchnia nie robi się tak ciepła w upalne dni.
Styropian grafitowy
Styropian grafitowy, nazywany niekiedy styropianem szarym, cieszy się obecnie stale rosnącym zainteresowaniem. Materiał ten różni się od swojego białego odpowiednika przede wszystkim typem surowca, z którego jest wykonany. Do jego wytworzenia używa się związków poprawiających walory termoizolacyjne, np. grafit, sadzę czy związki aluminium. Grafitowe płyty styropianowe potrafią osiągać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 W/mK np. Arbet Dach Podłoga Grafit . W praktyce skutkuje to redukcją grubości płyty przy zachowaniu tych samych parametrów termoizolacyjnych w stosunku do, klasycznego białego styropianu. Do niewątpliwych wad styropian grafitowego należy zaliczyć brak odporności na promieniowanie słoneczne. Należy chronić go przed słońcem zarówno podczas składowania, transportu, jak i montażu. Ekspozycja płyt szarego styropianu na promieniowanie słoneczne może skutkować bowiem ich zdeformowaniem. W takich okolicznościach grafitowe płyty powinno się przechowywać w miejscu zacienionym, a styropian fasadowy dodatkowo zabezpieczyć podczas przyklejania siatką zamocowaną na rusztowaniu, która zapewnia cień elewacji budynku.
Styropian z ciemnymi plamami tzw. dalmatyńczyk
Niektórzy twierdzą, że biały styropian z ciemnymi wtrąceniami jest najlepszy pod każdym względem od swoich konkurentów. Lecz tak naprawdę ten styropian nie wyróżnia się specjalnymi cechami w stosunku do konkurencji tzn. białego styropianu i grafitowego styropianu. Szare wtrącenia na płytach powstały przypadkiem. Nie był to efekt zamierzony, poparty jakimiś specjalnymi badaniami. Efekt ten po prostu pochodzi z maszyny do produkcji styropianu, która nie została właściwie wyczyszczona po zmianie koloru surowca i tak powstał tzw. dalmatyńczyk.
Styropian fasadowy Arbet sposób montażu
Klej powinno się nakładać metodą obwodowo-punktową, a nie tylko punktową na tzw. placki i powinien on pokrywać minimum 40% powierzchni płyty styropianowe. Podczas przyklejania płyt styropianowych zaleca się osłonięcie elewacji przed słońcem. Siatkę zbrojoną i tynk warto zaś położyć na warstwę styropianu jak najszybciej (zaraz po wysezonowaniu poszczególnych warstw) , by ograniczyć skutki promieniowania słonecznego. Ma to znaczenie szczególne, kiedy stosujemy styropian grafitowy. Podczas montażu płyt należy pamiętać o przestrzeganiu pozostałych zaleceń, dotyczących montażu systemu ocieplenia. Do ocieplenia przy użyciu styropianu zalecamy, aby stosować sprawdzone i przebadane systemy ociepleń.
Podsumowanie
Każdy materiał termoizolacyjny ma swoje plusy i minusy. Styropian grafitowy, jak i styropian biały i tzw. dalmatyńczyk można stosować jako ocieplenie dachu, ocieplenie podłogi, izolacja ścian, ocieplenie elewacji, jak i fundamentów. Efektywniejsze jest stosowanie styropianu grafitowego ze względu na lepsze właściwości izolacyjne. Największą zaletą styropianu grafitowego jest cieńsza warstwa ocieplenia, a w konsekwencji – lepsze doświetlenie pomieszczeń dzięki płytszemu osadzeniu okien. Koszty aplikacji będą porównywalne bez względu na to, jaki styropian wybierzemy. Z jednej strony styropian grafitowy jest droższy niż biały, ale z drugiej strony zużyjemy go mniej (cieńsza warstwa). Zastosowanie styropianu grafitowego oznacza użycie krótszych, kołków, listew i innych podzespołów niż w przypadku białego styropianu. Jednak ze względu na ciemną barwę taki styropian pochłania znacznie więcej promieniowania słonecznego i bardziej się nagrzewa, dlatego wymaga też specjalnego sposobu montażu i składowania. Parametry dotyczące palności i izolacyjności akustycznej są podobne w przypadku tych materiałów. Styropian grafitowy cechuje się zazwyczaj niższą nasiąkliwością, ale nie zawsze, wobec czego stanowi on dobre rozwiązanie do termoizolacji fundamentów czy części cokołowej budynku.
Jak kupić styropian Arbet w izosfera.pl
Kupisz u nas styropian polskiej marki Arbet produkowany w kilku fabrykach w Polsce. Aby nasi specjaliści mogli dobrać dla ciebie najlepsze rozwiązanie potrzebujemy dostać od ciebie kilka informacji jak np. • Jaki element budynku będziesz izolował ? • Jakie są twoje wymagania co do izolacyjności styropianu ? • Jaką grubość ocieplenia planujesz ? (możesz ją dobrać u naszego specjalisty) • Gdzie mamy dostarczyć styropian ? Po uzyskaniu tych informacji nasz specjalista zaproponuje najlepszy produkt dla Ciebie. Zależy nam, żeby izolacja Twojego domu spełniała wszystkie twoje oczekiwania. Zadzwoń do specjalistów izosfera.pl |
![]() |